گزارش راهبردی(1)

معیارها و عناصر تشخیص شرایط «مدیر» و «مدبر» در اصل ۱۱۵ قانون اساسی

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۴:۱۹ ۱۳۹۶/۰۵/۲

گزارش راهبردی با عنوان “معیارها و عناصر تشخیص شرایط «مدیر» و «مدبر» در اصل ۱۱۵ قانون اساسی” به همت گروه مطالعات حقوق اسلامی اندیشکده پویش صادق آماده و منتشر شد.

گزارش راهبردی با عنوان “معیارها و عناصر تشخیص شرایط «مدیر» و «مدبر» در اصل ۱۱۵ قانون اساسی” به همت گروه مطالعات حقوق اسلامی اندیشکده پویش صادق آماده و منتشر شد.

این گزارش در چهار بخش شامل: ۱- شرایط رئیس جمهور در قانون اساسی، ۲- دیدگاه­های امام راحل و رهبر معظم انقلاب در خصوص معیارهای انتخاب رئیس جمهور، ۳- شرایط داوطلبان ریاست جمهوری در کشورهای دیگر و ۴- شاخصه­ های مدیر و مدبر آماده شده است.

 

در بخشی از این گزارش می خوانیم:

در بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی آمده است که «تعیین سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام» از وظایف و اختیارات رهبری است. منظور از سیاست‌های کلی نظام، جهت‌گیری‌ها و ماهیت قوانین و سند بالادستیِ قوانین است که باید مورد توجه همه قوا در برنامه ریزی، تصمیم­گیری و اجرا قرار گیر.

در جزء ۵ بند ۱۰ از سیاست‌های کلی انتخابات راجع به شرایط داوطلبان ریاست جمهوری، ارتقاء شایسته‌گزینی -همراه با زمینه‌سازی مناسب- در انتخاب داوطلبان تراز شایسته جمهوری اسلامی ایران و دارای ویژگی‌هایی متناسب با جایگاه مربوط از طریق تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان ضروری برشمرده شده است.

شورای نگهبان نیز در اطلاعیه رسمی منتشره در مورخ دهم آبان ماه ۱۳۹۵ آورده است که: شورای نگهبان بررسی جزء ۵ بند ۱۰ این سیاست‌ها را در دستور کار خود قرار داده است به همین منظور و جهت بهره مندی از آراء و نظریات ملّت عزیز ایران، از کلیه‌ی نخبگان، اساتید حوزه و دانشگاه، صاحب نظران و اندیشمندان حقوق و علوم سیاسی و شخصیت‌های سیاسی و گروه‌ها و احزاب دعوت می‌شود پیشنهادهای مستدل خود در خصوص جزء ۵ بند ۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات راجع به شرایط داوطلبان ریاست جمهوری را به این شورا ارسال نمایند.

اکنون سئوال اینجاست که برای تشخیص مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری مذکور در اصل ۱۱۵ قانون اساسی چه معیارها و شرایطی لازم است مورد توجه قرار گیرد و چگونه می­توان این معیارها و شرایط لازم را تشخیص داد و اندازه­ گیری کرد؟

مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصوبه ۱۳/ ۱۰/ ۱۳۷۶ خود که در ۱۵/ ۱/ ۱۳۷۷ به تأیید رهبر معظم انقلاب رسید ویژگی­های این سیاست­ها را این­گونه برشمرد: این سیاست­ها برای تحقق آرمان­ها و اهداف پس از مجموعه آرمان­ها قرار می­گیرند و حاوی اصولی هستند که آرمان­ها را به مفاهیم اجرایی نزدیک می­کنند و آن سیاست­هایی هستند که در درون نظام عمل می­نمایند اعم از قوای سه گانه، نیروهای مسلح، صدا و سیما و… با توجه به اینکه سیاست­های کلی نظام در محدوده قانون اساسی تدوین و تعیین می­شود به نظر می­رسد از نظر اعضای مجمع تشخیص مصلحت که این ویژگی­ها را به تصویب رسانده­ اند اصول قانون اساسی جنبه آرمانی دارد و قوانین و آیین­نامه­ ها و تصمیمات اجرایی جنبه اجرایی دارند و سیاست­های کلی حد فاصل بین آن دو می­باشد.

برای دریافت این گزارش اینجا را کلیک نمایید.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

اندیشکده پویش صادق is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache