اخبار علم و فناوری

سامانه کارورزی و تلاش برای کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان آموزش عالی

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۹:۵۶ ۱۳۹۶/۰۵/۱۰

طرح کارورزی در خلال انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به طور گسترده ای مطرح شد. بعضی از صاحبنظران این طرح را یک فعالیت انتخاباتی تلقی کردند. خبرها حکایت از ثبت نام بیش از۶۰ هزار دانش آموخته ی دانشگاهی در این سامانه دارد.

طرح کارورزی برای اشتغالزایی جوانان تحصیلکرده در بنگاه‌های اقتصادی، همراه با مشوق‌هایی برای تضمین اشتغال آنها در این مراکز، در تاریخ ۵/۱۱/۹۵ به‌طور مقدماتی به تصویب رسید. با این حال این طرح در خلال انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به طور گسترده تری از سوی موافقان و مخالفان دولت یازدهم طرح و نقد شد. درحالی که به گزارش رئیس سابق مرکز ملی آمار، نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دل سال ۹۵  ۱۸.۵درصد و حدود یک‌میلیون نفر از تحصیل‌کرده‌های فوق‌دیپلم به بالا بیکارند، اخیرا سایت این طرح به نشانی  https://karvarzi.mcls.gov.ir/  فعالیت خود را شروع کرده است. در ادامه با ابعاد مختلف این طرح و ضمنا انتقادات وارد بر آن بیشتر آشنا خواهیم شد. 

شرایط و محدودیت های کارورز 

۱- داشتن حداکثر ۲۷ سال سن برای مقطع تحصیلی کاردانی، ۳۰ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی، ۳۳ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و ۳۷ سال برای مقطع تحصیلی دکتری است.

۲-پری شدن حداقل ۶ ماه و حداکثر ۳ سال از تاریخ اخذ مدرک دانشگاهی، عدم سابقه شرکت در دوره کارورزی و دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت

۳-مدت آموزش در هر ماه ۱۴۰ ساعت ، ساعات آموزش در هر روز حداقل ۶ و حداکثر ۸ ساعت تعیین می‌شود.

۴- در صورت احراز اشتغال به کار یا تحصیل کارورز،‌ غیبت کارورز در واحد پذیرنده بیش از ۱۵ روز،‌فوت یا از کار افتادگی کارورز، انصراف کتبی کارورز از ادامه شرکت در دوره‌ها، عدم رعایت مقررات انضباطی- آموزشی واحد پذیرنده توسط کارورزو پرداخت کمک هزینه متوقف می شود. 

 

شرایط و محدودیت های کارفرما 

۱-دارای مجوز فعالیت از دستگاه مجری و مجوز آموزش مهارتی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور باشد.

۲-احد پذیرنده به ازای هر ۳ نفر شاغل بیمه شده، صرفاً مجاز به پذیرش یک نفر کارورز است و در صورتی که کمتر از ۳ نفر شاغل بیمه شده داشته باشد، صرفاً مجاز به پذیرش یک نفر کارورز خواهد بود.

۳-چنانچه واحد پذیرنده پس از گذشت سه ماه از شروع دوره، بدون دلیل موجه و مورد تأیید مجری استانی از ادامه همکاری با کارورز امتناع کند تا یک سال مجاز به ارائه درخواست پذیرش کارورز دیگری نخواهد بود.

۴- در صورت تعطیلی موقت واحد پذیرنده به مدت کمتر از ۳۰ روز، عدم تامین مربی جایگزین در صورت عدم حضور مربی اصلی بیش از ۷ روز آموزشی، عدم ارسال اسناد پرداخت کمک هزینه کارورزی توسط واحد پذیرنده به دستگاه ناظر در دو ماه متوالی، تعطیلی بیش از یکماه یا دائم واحد پذیرنده،‌ اعلام کتبی واحد پذیرنده مبنی بر قطع همکاری با کارورز به دستگاه ناظر پرداخت کمک هزینه کارورزی متوقف می‌شود.

 

حمایت ها و شروط دولت 

ربیعی، وزیرکار ورفاه اجتماعی بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه سالانه دولت باید ۸ دهم درصد از نرخ بیکاری بکاهد، به طوری که تا پایان برنامه یعنی سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری به حدود ۸ درصد برسد، گفت: بر اساس تکلیف قانون، دولت باید سالانه حدود ۹۷۰ هزار شغل ایجاد کند که ایجاد این میزان شغل متکی به نوعی از سیاست‌های مکمل بازار کار در کنار رشد اقتصادی است.

۱- طول دوره کارورزی حداقل ۶ ماه و حداکثر ۱۲ ماه برای هر کارورز بر اساس استاندارد های مصوب آموزشی مهارت تعیین می‌شود.

۲- کمک هزینه طرح کارورزی ماهیانه در سال ۱۳۹۶ معادل چهار میلیون ریال تعیین شده که ۷۰ درصد این مبلغ توسط واحد پذیرنده و ۳۰ درصد باقیمانده توسط دستگاه مجری به کارورز پرداخت می‌شود.

۳- بیمه حوادث این افراد توسط دولت پوشش داده می‌شود.

۴-در طرح کارورزی چنانچه جوانان جویای کار در کارگاه‌ها به شکل رسمی مشغول کار شوند، کارفرمایان هم معادل میزان بیمه سهم کارفرما به مدت دو سال از مشوق‌های دولت برخوردار خواهند شد.

 

نقد و بررسی طرح کارورزی 

۱- هدفگذاری این طرح باید به سمتی باشد که بتواند اقتصاد مقاومتی را در کشور پیاده کند. درهمین راستا آقامحمدی عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اینکه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تلاش شده تا تحلیل جامعی از بازار کار صورت گیرد، گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، سالانه بین ۹۵۵ تا ۹۷۰ هزار شغل باید ایجاد شود که برای تحقق این میزان اشتغالزایی باید نرخ ۳ شاخص کشور به ۸ درصد برصد؛ نرخ رشد اقتصادی، نرخ بیکاری و همچنین نرخ تورم سه شاخصی هستند که تا سال پایانی برنامه ششم باید به ۸ درصد برسند.

۲- یکی از سوالات اساسی پیش روی اجرای طرح این است که چگونه با پیوند‌زدن منفعت کوتاه‌مدت(معافیت دوسال حق بیمه، پرداخت ۳۰درصد حق الزحمه کارآموزی) بنگاه‌های اقتصادی با نیاز کارورز و متقاضی شغل می‌توان انتظار داشت که با مسائلی همچون اخراج کارگران قدیمی و عدم امنیت شغلی برای کارورزان بعد از یک یا دو سال مواجه نشویم؟

۳-از دیگر مشکلات این طرح، هزینه‌ای است که بر عهده دولت می‌گذارد. به ویژه در شرایط فعلی که بدهی دولت به تامین اجتماعی به عنوان یکی از نگرانی‌های اصلی این برنامه مطرح است که با اجرا شدن آن بیشتر نیز خواهد شد.

۴-ربیعی، وزیر کار، با دفاع از این طرح تاکید کرد که تجربه اجرای این طرح در سه استان مذکور حکایت از آن دارد که ۷۰ درصد افرادی که در قالب این طرح جذب بازار کار شدند توسط کارفرمایان در شغل خود ماندگار شدند

منابع: 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

اندیشکده پویش صادق is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache