رویداد علمی جهان اسلام

جایزه مصطفی؛نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام

منبع: نشان عالی علم و فناوری جهان اسلامی

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۷:۳۶ ۱۳۹۶/۰۵/۲۴

برای شرکت در جایزه مصطفی(ص) ۲۴۱ اثر از ۳۴ کشور جهان ارسال شد که برترین‌های این جایزه در آذرماه معرفی خواهند شد.

اشاره:برقراری ارتباط بین مراکز علمی و محققان و تقویت ارتباطات منطقه‌ای بین کشورهای اسلامی یکی از راه‌کارهایی است که می‌تواند به این خیزش و رشد علمی سرعت و شتاب بیشتری ببخشد. اعطای جوایز علمی یکی از بهترین روش‌های ایجاد روابط و همکاری‌های علمی در سطح منطقه‌ای و بین مراکز علمی است. بر همین اساس شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص) امیدوار است ضمن تشویق و ترویج علم‌آموزی در میان دانشمندان کشورهای اسلامی باعث تقویت همکاری‌های علمی منطقه‌ای شده و به نقطه عطفی در پیشرفت علمی کشورهای اسلامی بدل شود.

جایزه مصطفی(ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. این جایزه به احترام نام پیامبر اسلام(ص) و به دلیل تأکید بسیار آن حضرت به علم‌آموزی، به نام یکی از القاب ایشان، مصطفی(ص)، به معنای برگزیده نام‌گذاری شده است.
جایزه مصطفی(ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند. همچنین این جایزه پیشگام توسعه روابط منطقه‌ای نهادهای علمی و فناوری در کشورهای اسلامی است و با تقویت ارتباط علمی میان دانشمندان و پژوهشگران جهان اسلام به رشد و تعالی علمی در کشورهای اسلامی کمک خواهد کرد.
جایزه مصطفی(ص) چهار رشته «علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «علم و فناوری زیستی و پزشکی»، «علم و فناوری نانو» و «کلیه زمینه‌های علم و فناوری» را تحت پوشش قرار می دهد. برگزیدگان در هر رشته علاوه بر دریافت لوح و مدال مخصوص جایزه، مبلغ ۵۰۰ هزار دلار جایزه ویژه نیز دریافت می‌کنند که مبلغ آن از محل موقوفات جایزه تأمین می‌شود.
جایزه مصطفی(ص) در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. شورای سیاست‌گذاری متشکل از دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ ایران و جهان اسلام بر روند اعطای این جایزه نظارت می‌کند. این جایزه به طرح‌هایی تعلق می‌گیرد که زمینه‌ساز بهبود زندگی بشر بوده و در آن‌ها محققان دست به نوآوری‌های مشهود در مرزهای دانش و فناوری زده باشند.

دبیرخانه و شورای سیاست‌گذاری

دبیرخانه جایزه مصطفی مسئولیت اجرا و برگزاری جایزه علم و فناوری پیامبر اعظم(ص) را بر عهده دارد. مراحل مختلف برگزاری جایزه نظیر اعلام فراخوان، دریافت و ثبت‌نام آثار، برگزاری مراسم رسمی اعطای جایزه و نیز اطلاع‌رسانی درباره جایزه مصطفی توسط این دبیرخانه انجام می‌شود.

مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای سیاست‌گذاری متشکل از نهادهای عالی‌رتبه و دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ ایران و جهان اسلام بر روند اعطای این جایزه نظارت می‌کند. همچنین پارک فناوری پردیس که از نهادهای زیرمجموعه معاونت علم و فناوری ریاست‌جمهوری است، مسئولیت ایجاد دبیرخانه و برگزاری جایزه مصطفی را بر عهده دارد.

از مهم‌ترین اعضای بین‌المللی شورای سیاست گذاری می‌توان به بانک توسعه اسلامی، آکادمی علوم جهان اسلام، دانشگاه کراچی و دانشگاه مالایا اشاره کرد. همچنین فرهنگستان علوم ایران، فرهنگستان علوم پزشکی، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف از نهادهای علمی عضو این شورا هستند.

دبیرخانه جایزه مصطفی(ص)

دبیرخانه، وظیفه پیگیری تصمیمات و اجرای مصوبات شورای سیاست‌گذاری را بر عهده دارد.

شرح وظایف دبیرخانه به پیشنهاد رییس پارک فناوری پردیس و تایید رییس شورای سیاست‌گذاری به تصویب شورای سیاست‌گذاری رسیده است.

بخش های مختلف دبیرخانه شامل ارتباطات و اطلاع رسانی، امور بین الملل، برنامه ریزی و مستندسازی، تشریفات و مراسم، صندوق و وقف، علمی می باشد.

برندگان جایزه ۲۰۱۵، اولین نشان عالی جایزه مصطفی

پروفسور جکی یینگ مدیر اجرایی Institute of Bioengineering and Nanotechnology سنگاپور در زمینه علوم و فناوری نانوزیستی و برای اثر برجسته خود “تولید سیستم دارویی خود انگیزشی” و پروفسور عمر یاغی از کشور اردن و عضو هیأت مدیره Kavli Energy NanoSciences Institute دانشگاه کالیفرنیای برکلی در حوزه علم و فناوری نانو و برای اثر شاخص خود “طراحی نوع جدیدی از ترکیبات قالب‌های فلزی” برنده جایزه مصطفی(ص)  ۲۰۱۵ اعلام گردیدند. برگزیدگان طی نشست‌هایی در دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، فرهنگستان علوم، جمعیت هلال احمر و نشست آکادمی علوم کشورهای اسلامی که همزمان در تهران برگزار شد، به تشریح دستاورد‌های علمی خود پرداختند.

درباره دفتر موقوفات جایزه این صفحه را مشاهده کنید.
درباره مدال جایزه مصطفی این صفحه را مشاهده کنید.
برای اطلاع از دومین نشان جایزه مصطفی به این صفحه مراجعه بفرمایید.
 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

اندیشکده پویش صادق is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache