آمارنامه جذب دانشجویان خارجی

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۸:۵۳ ۱۳۹۶/۰۶/۲۵

با وجود این که در دو دهه اخیر تعداد دانشجویان خارجی جهان ۲٫۳ برابر شده و کشورهای منطقه نیز در یک رقابت جدی برنامه های بلند پروازانه ای برای جذب دانشجویان خارجی تدارک دیده اند، در کشور ما نوعی بی تصمیمی و خلاء راهبرد کلان ملی در این زمینه مشهود است

جذب دانشجویان خارجی موجب مشارکت فعال در روند جهانی تولید علم و تسهیل انتقال فناوری و غنی شدن فرآیند آموزش می شود. امروزه نقش کلیدی دانش آموختگان خارجی در توسعه فرهنگی و اجتماعی کشورهای مبداء و تاثیر تحرک و جابه جایی دانشجویان در ارتقاء سرمایه انسانی باعث توجه به مزیت های پنهان جذب دانشجویان خارجی شده است. همچنین نقش آموزش چند فرهنگی در غنا بخشیدن به آموزش ها و ارتقای برابری، احترام، پذیرش و فهم متقابل فرهنگ ها اهمیت بین المللی سازی آموزش عالی را مضاعف کرده است.
با وجود این که در دو دهه اخیر تعداد دانشجویان خارجی جهان ۲٫۳ برابر شده و کشورهای منطقه نیز در یک رقابت جدی برنامه های بلند پروازانه ای برای جذب دانشجویان خارجی تدارک دیده اند، در کشور ما نوعی بی تصمیمی و خلاء راهبرد کلان ملی در این زمینه مشهود است:

۲ دیدگاه

 1. دانشجو :

  مقایسه کمی مخدوش است !

  کشور های مقایسه شده عرب زبان هستند،

  چند دانشگاه در ایران داریم که زبان عربی یا انگلیسی پشتیبانی کنند؟

  • عزیزی محمدسعید :

   همون طور که در اطلاع نگاشت قید شده این مقایسه حاصل زحمات گروه “معیار علم و فناوری” از مرکز رصد کنکاش می باشد. و ما از جهت صحت اطلاعات نظری نداریم.
   پشتیبانی نکردن از زبان های دیگر نقطه ضعف آموزش عالی ماست در واقع شما به یکی از علل موثر در عدم جذب دانشجوی خارجی اشاره کردید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

اندیشکده پویش صادق is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache