اطلاع‌نگاشت:

بیکارترین رشته‌های دانشگاهی

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۲:۴۳ ۱۳۹۶/۰۷/۲۳

بازار کار یکی از معیارهای محوری متقاضیان آموزش عالی برای انتخاب رشته است توجه شما را به اطلاع‌نگاشتی جلب می کنیم که مقایسه ای از بازار کار رشته ها ارائه می کند:

انتخاب‌هایی که پیش روی متقاضیان آموزش‌عالی است(انتخاب رشته، انتخاب دانشگاه و …) یکی از مهمترین چالش‌ها و دغدغه‌های آن‌هاست. نظام آموزش‌عالی کشور به گونه‌ای سامان یافته که دقت و اعتبار انتخاب ها را بسیار کاهش می‌دهد. یکی از نقاط ضعف عدم وجود منابع معتبر و دقیق جهت سنجش و ارزیابی در حوزه آموزش عالی است که متقاضیان بتوانند به آن مراجعه کنند. جدای از اینکه چه شاخص‌ها و معیارهایی برای متقاضیان اهمیت دارد و این چه آسیب‌هایی می تواند داشته باشد. توجه به منبع کسب اطلاعات درباره این شاخص‌ها نکات مفیدی را در پی دارد. متقاضیان آموزش عالی معمولا با برداشت عرفی که از جامعه به آن‌ها القا می‌شود قضاوت می‌کنند کمتر کسی را می توان یافت که شناختی از منابع اندازه گیری و رتبه بندی موسسات آموزش عالی داشته باشد. تکیه به شنیده‌ها و تجربیات شخصی محدود، اعتبار کافی نخواهد داشت. برخی کارشناسان و اصحاب رسانه معمولا به موسسات رتبه‌بندی خارجی مراجعه و تحلیل‌هایی ارائه داده و رسانه‌ای می کنند. چنین تحلیل‌هایی هم خالی از اشکال نیست. دانشگاه‌های کشور معمولا داده‌های مناسبی از فعالیت خود در اختیار چنین موسساتی قرار نمی‌دهند و یا اساسا زیرساخت‌های لازم برای اینکه بتوان آن‌ها را سنجید وجود ندارد. از طرف دیگر شاخص‌ها بر مبنای نظام مفهومی و ارزشی خاصی شکل گرفته که عدم لحاظ آن در تحلیل منجر به برداشت غیر دقیقی از نتایج اندازه‌گیری آن‌ها خواهد شد. چیزی که معمولا مغفول واقع می‌شود. ضرورت وجود یک نظام ارزشیابی آموزش‌عالی ملی و معتبر بسیار احساس می شود.

بازار کار یکی از معیارهای محوری متقاضیان آموزش عالی برای انتخاب رشته است توجه شما را به اطلاع‌نگاشتی جلب می کنیم که مقایسه ای از بازار کار رشته ها ارائه می کند:

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

اندیشکده پویش صادق is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache